Pitný režim dětí: víte, jak na něj?

Kolik a čeho by měly děti vypít, aby jejich tělo přijalo dostatek tekutin? Většina rodičů nad tím alespoň čas od času přemýšlí. I ti méně úzkostní, kteří nechávají pití víceméně na dětech, vědí, že správné pití je jednou z nejdůležitějších podmínek pro správné fungování organismu.


Kolik a čeho by měly děti vypít, aby jejich tělo přijalo dostatek tekutin? Většina rodičů nad tím alespoň čas od času přemýšlí. I ti méně úzkostní, kteří nechávají pití víceméně na dětech, vědí, že správné pití je jednou z nejdůležitějších podmínek pro správné fungování organismu.

V Labeloo víme, odkud začít: pořiďte dětem kvalitní lahev v designu, který se jim líbí. Aby po ní sahaly rády a často. To je první krok. A dál? Jak na to, abychom měli jistotu, že naše děti pijí dost, a přitom jsme si ušetřili zbytečné nervy? 

5 jednoduchých faktů o pitném režimu dětí

 

 

1/ Proč je důležité pít? 

Vysvětlete dětem, že vzpomenout si pravidelně na pití se vyplatí. Díky němu jsou čerstvější, mají víc energie a školákům jde lépe učení. Zkrátka dehydrovaný organismus nemůže být v psychické ani fyzické pohodě, protože mu chybí základní palivo.

A co nejvíc pomůže? Hádáte správně - děti se učí od nás dospělých. Pokud chcete, aby vaše dítě pilo dost, nezbývá, než myslet i na vlastní pitný režim..

 

pitny-rezim-deti2

2/ Ani málo, ani moc. Kolik to je?

Málokdo ví, že dětský organismus je tvořen větším podílem vody než dospělý. Zatímco se dospělé tělo skládá přibližně z 50 % vody, u dětí je poměr vody mnohem vyšší. Voda tvoří téměř 80 % hmotnosti novorozence a 60 – 70 % u starších dětí. Dítě tedy spotřebuje více tekutin na kilogram váhy. Už devítileté dítě vážící 30 kg by mělo denně vypít 2 litry. Mluvíme samozřejmě o optimu - tolik tekutin ve skutečnosti vypije málokterý třeťák. Známe-li však tato čísla alespoň přibližně, můžeme se o ideál snažit a nespokojíme se se dvěma skleničkami denně. 

pitny-rezim-deti3

3/  Co ano a co ne?

Není pití jako pití. Favoritem by měla být stolní neperlivá voda, která v optimálním případě tvoří základ pitného režimu ve většině situací.Pro zpestření ji můžeme doplnit jinými vhodnými nápoji - domácím sirupem, 100% ovocnými šťávami ředěnými vodou nebo čaji. 

V případě, že se vašemu potomkovi do pití moc nechce, nabídněte mu navíc dostatek ovoce a zeleniny, které tekutiny do organismu alespoň částečně doplní.

 

 

4/ Sladké limonády

Na téma sladkých limonád upozorňují odborníci v souvislosti s dětským pitím velmi často. Věnujeme mu proto zvláštní bod. Sladké limonády považuje mnoho lékařů za jednu z nejhorších věcí, které můžeme dětem k pití pořídit. Víte, že například v jednom litru coca coly je obsaženo 30 kostek cukru? Těmi se nakrmí všechny bakterie v ústech, které tvoří kazy, navíc dojde k naleptání skloviny. Nakonec se kazí žaludek a dochází k tloustnutí.  

Pokud už dětem jednou za čas limonádu dopřejete, nejhorší, co podle zubařů můžete v tu chvíli udělat, je poslat je vyčistit si zuby. Zabráníte tak slinám, aby pracovaly, jak umějí.

Postup najíst se – zapít colou – vyčistit si zuby vede k tomu, že dítě přijde postupně o celou zubní vrstvu. 

pitny-rezim-deti4

 

5/ Nic se nemá přehánět

…... a zkušení rodiče vědí, že to platí i ve výchově. Udělat z pití předmět každodenního rodinného stresu může mít horší účinky, než neřešit ho vůbec. Než se stát policajtem s lahví v ruce, je lepší být dobrým průvodcem a postupně učit děti vnímat, co jejich tělo potřebuje.Aby to co nejdřív zvládly bez nás.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení