Superpotravina - granátové jablko

Co dělá superpotraviny tak výjimečnými a nadřazenými nad ostatními? A jsou opravdu tak super, jak se říká? Usmyslela jsem si, že každé pondělí vám představím jednu superpotravinu. Takže pokud máte přání nějaké konkrétní, hurá s ní do komentářů ;)


Granátové jablko získává čím dál větší popularitu. A to hlavně ze strany odborníků a vědců. Z toho důvodu se můžete z pestré škály zdrojů dozvědět, že četné výzkumy, jež byly realizovány, potvrdily pradávnou domněnku, a to že toto ovoce je nejen chutné, ale také zdravé.

 


Velice zajímavé zjištění přineslo testování univerzity ve městě Edinburgh. Zde 60 dobrovolníků ve věku 20 až 65 let denně popíjelo sklenku džusu z granátového jablka. Přitom se jim měřil krevní tlak a hladina testosteronu. Už po pár dnech byly zaznamenány překvapivé výsledky, zatímco krevní tlak klesal, hladina hormonu stoupala. Co to znamená? Že granátové jablko může podněcovat touhy a libido. Tím však výčet tajemství plodů, které byly pojmenovány na základě podobnosti s tříštivou výbušninou, nekončí.

 

I když je granátové jablko z téměř 80 % tvořeno vodou, najdeme ve zbylých 20 % o to zajímavější látky, především pak sodík, draslík a vitamin B1, B2 a B3. Dále obsahuje: vitamin A, měď, vitamin B9, železo, vitamin C, draslík, vitamin E, vlákninu, fosfor, kyselinu citronovou, chlór, kyselinu jablečnou, mangan, flavonoidy, křemík, taniny, zinek, vápník, magnézium a aminokyseliny.

Mix všech těchto látek dokazuje, jakou superpotravinou granátové jablko je. A co taková superpotravina dokáže s naším tělem a zdravím?

superpotravina-granatove-jablko2

 • zbaví tělo škodlivin
 • působí jako prevence kardiovaskulárních nemocí
 • zpomaluje proces stárnutí buněk
 • upravuje zažívání a trávení
 • zlepšuje a stimuluje krevní oběh
 • podporuje správnou funkci ledvin
 • urychluje léčbu zánětů a pomáhá jim předcházet
 • snižuje hladinu nežádoucího cholesterolu
 • brání kornatění tepen
 • podporuje činnost nervové soustavy
 • snižuje riziko vzniku rakoviny

Extra tip: jezte i semínka uvnitř bobulek, byť to může být lehce nepohodlné při konzumaci, dopřejete tak svému tělu značné množství prospěšné vlákniny.

Když se k vám granátové jablko dostane buď v podobě plodu, nebo nějakého koncentrovaného nápoje s jeho šťávou, vězte, že nejen samotná jablka jsou z granátovníku využívána. Například z takových listů se připravuje čaj, ze slupky či kůry se pak získává přírodní barvivo a vůbec dřevo stromku je natolik kvalitní, že ho s oblibou zpracovávají umělečtí řezbáři.

Můžete si udělat džus nebo ochucenou vodu do EQUA lahve a dodržovat pitný režim stylově. A pokud nevíte, jakým způsobem připravit jablko ke konzumaci, našla jsem vám video, kde se podívejte, jak na něj

A pokud nemáte na granátové jablko zrovna chuť, můžete si jeho účinky dopřát i v kosmetice, samozřejmě díky svým jedinečným schopnostem hydratovat, tonizovat a vyživovat pokožku, je považováno za elixír mládí, protože zpomaluje proces stárnutí buněk. Také zvyšuje elasticitu pleti a je schopné bránit vzniku nejrůznějších kožních obtíží. Výtažky z granátového jablka proto můžete najít v olejích, krémech a přípravcích do koupele.


Vitaminy, kosmetika, všechno je super, ale blíží se svátky, a přestože je tohle blog o zdravém životním stylu, kdo z nás občas nezhřeší. A co taková margarita s granátovým jablkem?

Na dvě porce budete potřebovat 2 šálky džusu z granátových jablek (k naplnění jednoho zásobníku na led), 1/2 šálku citrónové šťávy (nebo limetkového džusu), 2 polévkové lžíce pomerančového likéru a 1/2 šálku tequily.

Příprava: Nalejte džus z granátových jablek do zásobníku na led. Nechte zmrznout, dokud úplně neztvrdne (přibližně 2 hodiny). Poté do mixéru nalejte citrónovou šťávu, likér a tequilu. Zapněte na maximální výkon a postupně naházejte ledové kostky (z granátového džusu), dvě poslední kostky si ponech. Mixujte, dokud se led nerozmixuje to jemného sněhu.

Nyní už jen navlhčete horní okraj sklenice a vložte jej do soli. Položte zbylé kostky ledu na dno každé sklenice. Přelejte led margaritou a vychutnej si originální chuť.

Za lepší já!

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení