NOVINKA: První nerezové lahve pro děti od 2 let s vestavěným brčkem - PRÁVĚ NASKLADNĚNO, aktuálně v omezeném množství.

I mezi lahvemi bez BPA jsou rozdíly. V čem je náš tritan výjimečný?

about-us-2

Opakovatelně plnitelné plastové lahve jsou stále běžnější součástí našich každodenních životů. Jsou lehčí než skleněné a skoro nerozbitné (proto je mají tak rády rodiče školáků a předškoláků), jsou i levnější. Jejich využití je tak široké jako to jen jde - oblíbené jsou coby dětské lahve na pití, lahve na pití do školy, často i jako lehké sportovní lahve lahve na pití.

Standardem jsou přitom plastové lahve bez BPA - tedy bez Bisfenolu A, který se běžně používá při výrobě plastů, a to často i plastů, které se používají v potravinářství - koneckonců, my sami už jsme na toto téma jeden článek napsal.

Poptávka po lahvích na vodu označených jako bez BPA roste stále větším tempem. Ale jsou všechny plastové lahve bez BPA skutečně bezpečné? Nebo se někde skrývá také nějaké “ale”?

Různé druhy plastových lahví bez BPA. Ty z tritanu jsou výjimečné

Existuje několik různých typů plastů, které mohou být použity použity na výrobu lahví na vodu bez BPA. Každý z těchto plastů má svoje vlastní vlastnosti a všechny mají větší či menší zdravotní rizika.

Až na jeden. A tím je tritan. Materiál, ze kterého jsou plastové EQUA lahve

Tritan, ze kterého jsou všechny plastové lahve u nás na e-shopu, je materiál lehký, téměř nerozbitný a odolný vůči skvrnám a zápachu. Neobsahuje BPA, BPS ani jiné bisfenoly a je tak považován za zdravotně nezávadný. Neexistují žádné důkazy, že by tritanová lahev uvolňovala nebezpečné látky při běžném použití - ani při mytí lahví z tritanu v myčce nebo když do nich nalijete třeba horký čaj nemusíte mít strach.

DSCF7064 (1)

A co ostatní plasty bez BPA? Tam nějaká rizika jsou?

Oblíbeným materiálem je polypropylen, který je odolný vůči chemikáliím a teplu. Je i levnější než tritan, při vysokých teplotách, například při mikrovlnném ohřevu, se z něj ale mohou uvolňovat některé chemikálie, i když ve velmi malých množstvích.

Dalším používaným materiálem je polyethylen. I on je bez BPA a je považovaný za bezpečný, při extrémních teplotách nebo mechanickém poškození však může dojít k uvolnění malých množství chemikálií.

Polyethylentereftalát? PET lahve zná asi každý. Jsou lehké a průhledné, běžně se používají na jednorázové lahve na nápoje. PET lahve mohou uvolňovat antimon, což je katalyzátor používaný při výrobě PET plastů. To se však děje hlavně při dlouhodobém skladování tekutin nebo při vysokých teplotách.

Vyberte si u nás EQUA lahve z tritanu